Optimalizace pro vyhledávače - SEO

Optimalizace pro vyhledávače - SEO je zkratka anglického termínu: Search Engine Optimization, používá se taky termín SEO optimalizace . Ve Velké Británii je naopak zavedený termín Search Engine Optimisation.

SEO optimalizace provádí úpravy webu s cílem zlepšit dosažené umístění webové stránky ve výsledcích vyhledávání vyhledávače (Seznam, Google).

Význam SEO optimalizace pro webové stránky

 • Optimalizace webu pro vyhledávače (Seo) se zaměřuje na samotný textový obsah stránky, pomocí kterého vzroste pravděpodobnost dosažení předních pozic ve výsledcích vyhledávání.
 • Hlavním cílem pro každého, kdo se zabývá SEO optimalizací je pochopit jak vyhledávače pracují, a které SEO techniky jsou z dlouhodobého hlediska vhodné pro zvýšení návštěvnosti.
 • Přes 90 procent lidí vyhledává na internetu informace přes vyhledávače a to pomocí zadávaných výrazů - klíčových slov. Stránka s výsledky je tvořena seznamem webových stránek, které odpovídají zadanému vyhledávanému termínu - výsledky se řadí podle určitých kritérií automaticky.
 • Cílem úprav stránek pomocí SEO je porozumět nejen funkci vyhledávače ale také chování a zvyklostem uživatelů internetu.

Podporované vyhledávače:

Seznam Google.cz Centrum Atlas Jyxo Yahoo MSN AOL Alexa

Jednotlivé kroky SEO:

 1. Analýza klíčových slov - zjištění relevantních slov (která slova hledají uživatelé internetu) a frekvence vyhledávání.
 2. Návrh struktury webu - důležitá je přehledná navigace a vzájemné prolinkování kvůli indexaci vyhledávačem.
 3. Tvorba textů - SEO copywriting. Nejdůležitější část optimalizace je sestavení hodnotného textu s vhodnou koncentrací klíčových slov.
 4. Úpravy zdrojového kódu - jedná se o úpravu validity stránek, opravu chyb a aplikace Meta tagů do hlavičky stránky
 5. Sitemap - mapy webu ve formátu HTML (pro uživatele) a XML (pro vyhledávače). Podrobná mapa odkazů pro snadnou orientaci
 6. Vložení stránek do vyhledávače - Vyhledávač se musí o Vašich stránkách dozvědět. Adresa stránky se přímo vloží do vyhledávače (většina toto umožňuje v sekci pro webmastery) nebo se využije další možnost:
 7. Tvorba zpětných odkazů - důležité pro vnější faktory, podle kterých hodnotí stránky vyhledávače jsou odkazy vedoucí na Vaše stránky z dalších webů.

 

Nástroje a zdroje o SEO

Webové stránky

Nástroje

Lišty do internetových prohlížečů vhodné pro SEO konzultanty:

Vložení webových stránek do vyhledávače: